הכרה הדדית באנליזה קבוצתית 19.4.2012

מכון ישראלי לאנליזה קבוצתית
הכרה הדדית באנליזה קבוצתית.
מרים ברגר
הכרה הדדית (Recognition, Acknowledgment  ) היא מושג מרכזי בחשיבה האינטסובייקטיבית. היא מתייחסת לצורך של האדם שהזולת יראה אותו על כול המשתמע מכך. במילים אחרות , ישים אליו לב. הראייה הזאת ( או תשומת הלב) מגדירה   אופן התייחסות שמאשר את קיומו של הפרט כסובייקט נחשב ועצמאי: היא מקנה תוקף להיותו ריבון על עולמו, בעל יכולת ליצור משמעות אישית ולהשפיע על יחסיו עם עצמו ועם אחרים. הכרה הדדית מהווה ממד מרכזי בכינונו של האדם כסובייקט בין סובייקטים, נפרד מאחרים ומחובר אליהם בעת ובעונה אחת. היא דו כיוונית בהגדרתה.
מושג ההכרה ההדדית רלוונטי במיוחד עבור הקבוצה האנליטית. הוא תורם נדבך של עומק (התפתחותי אישי ,בינאישי וערכי ) לגישתו של פוקס שממשיל את הקבוצה ל"אולם של מראות" ומגדיר את "תגובת הראי" כגורם מרפא מרכזי בתוכה. חברי הקבוצה רואים זה את זה ( תרתי משמע) ויוצרים במשותף מרחב שבאמצעותו כול אחד לומד לזהות את האופן שבו הוא   נוכח עבור זולתו ונוטל חלק באופן מודע ולא מודע במערך דינאמי של השפעות הדדיות. הכרה הדדית היא מרכיב משמעותי   בתהליך הזה . ניתן לומר שחברי הקבוצה   משמשים כזולת זה עבור זה במובנים רבים: כול אחד מכונן את הסובייקטיביות של זולתו.
בסדנא נתייחס לחומר תיאורטי וקליני עדכני שעוסק בהכרה הדדית הן בפסיכואנליזה והן באנליזה הקבוצתית. נבחן את ערכו היישומי של המושג לעבודת הקבוצה האנליטית ואת תרומתו להבנת התהליכים שמתרחשים בה. נבחן כיצד משפיעה הכרה הדדית  על גיבוש הזהות הייחודית של כול אחד מן המשתתפים ועל ביטוייה  בקבוצה ומחוצה לה.
הסדנא תכלול שילוב של הרצאות קצרות שמתבססות על המאמרים המצורפים, עם יישום המושגים הפסיכואנליטיים לאנליזה קבוצתית ודיון בדוגמאות קליניות   שיוצגו מתוך קבוצות טיפוליות.
מספר המשתתפים: לא מוגבל
מועדים: יום ה' 19 באפריל    מ   13.30 – 21.30
מחירים: 280 ₪. חברי מכון: 200 ₪. מתמחים בתוכנית ההכשרה של המכון : 160 ₪.
מקום: יפורסם
פרטים ורישום:אנא פנו למזכירת המכון,  הדר בר-יוסף, טל:   0772034498    או באתר המכון      www.iiga.org.il    תשלום ניתן  לפקודת המכון לאנליזה קבוצתית רח דוד ילין 20 תל אביב 62964
ועדת ההוראה: דר' אבי ברמן (יו"ר), דינה ליבוביץ, גליה נתיב, סוזי שושני,
הועד מנהל: ד"ר רובי פרידמן (יו"ר)   חברי הועד המנהל: ד"ר אבי ברמן, מר יהושע לביא, גב' מרית יפה מילשטיין, ד"ר פנינה רפפורט.

0 תגובות

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *